سفارش تبلیغ
صبا ویژن
قناعت دولتمندى را بس و خوى نیک نعمتى بود در دسترس . [ و حضرتش را از معنى « فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیّاةً طَیِّبَةً » پرسیدند ، فرمود : ] آن قناعت است . [نهج البلاغه]
 
پنج شنبه 99 بهمن 23 , ساعت 11:58 عصر

گزارشی از یک تشخیص


تاریخچه و اقدامات درمانی:

یک گوساله ماده 40 گیلوگرمی  در هنگام زایمان که تحت عمل سزارین بدنیا آمده، در طی 12 ساعت نخست  آغوز را نیز دریافت نموده ، پس از 36 ساعت دچار اسهال زرد چسبنده ای شده  که به سرعت خونی گشته. شکم گوساله متسع و دردناک بوده و علارغم مایه درمانی درون رگی  و تجویز پاد زهر گلستریدیوم پرفرینجنس نوع C   و D   (درون رگی و زیر جلدی) ، پادزیست ها(پنیسیلین و سفتی فور) و ترکیبات ضد التهابی غیر استروئیدی ، نهایتاً با مرگ گوساله  48 ساعت پس از تولد مختومه شده.

یافته های کالبد گشایی:

گوساله شکمبه و شیردانی  متسع داشته و محتویات آنها مخلوطی از شیر منعقد شده و مایع خونی بود (تصویر شماره 1) .

 


 دیواره های شیردان و هزارلا ضخیم بوده و خون ریزی داشته. دوازدهه  در فاصله 15 سانتی متری از باب المعده خونریزی داشته و گاز دار بود (تصویر 2).

 

روده حاوی مایع خون رنگ بود(تصویر 3).  

 

ارزیابی ریزبینی شیردان ، شکمبه و هزارلا نشانگر التهاب خونریزی دهنده نکروزه حاد لایه مخاطی با گازدار شدن دیواره شیردان  بوده . ضایعات دوازدهه عبارتن بودند از التهاب روده ای نکروزه شونده حاد  با خونریزی ، گازدار شدن، و آماس . اشکال میله ای  باکتریایی بسیار بزرگ به لحاظ ریخت شناسی سازگار با کلستریدیا، درمجرای روده دیده شده و ملازم سطوح مخاطی بوده اند(تصویر 4).


 

 

فروتی مستقیم ار مدفوع از نظر کریپتو اسپوریدیا منفی بوده ، همچنین به لحاظ آزمونهای پادتن درخشان برای روتا ویروس و کروناویروس گاوی نیز منفی بوده.  ارزیابی باکترشناسی از دیواره شیردان ، محتویات شیردان و دیواره دوازدهه حاکی از رشد زیاد کلستریدیوم پرفرینجنس بوده و تعین نوع با PCR   نشانگر نوع A   باکتری های جدا شده بوده.  دیگر باکتری های بیماریزای ملازم با التهاب روده ای جدا نگردید. 

 
لیست کل یادداشت های این وبلاگ